Medicīniskā apdrošināšana Latvijā

Medicīniskā apdrošināšana Latvijā

Medicīniskā apdrošināšana Latvijā ir atklāts un aktuāls jautājums, kurš joprojām interesē ļoti daudzus iedzīvotājus. Apdrošināšanas organizācijas un apdrošināšanas process Latvijā ne vienmēr ir atklāts un visiem saprotams. Medicīniskā veselības apdrošināšana ir veids, kā manāmi samazināt ārstēšanās izdevumus, padarīt tos pieejamākus, saņemt lielāku spektru nepieciešamo procedūru, izmeklējumu.

Bet vai viss ir ik vienkārši?

Medicīniskā apdrošināšana – tā ir sistēma, kurā persona, kurai ir vajadzīga medicīniskā palīdzība, noslēdz līgumu ar konkrētu juridisko personu un iegādājas medicīniskās apdrošināšanas polisi Latvijā. Kopā ar to viņš saņem tiesības saņemt konkrētus medicīniskos pakalpojumus uz apdrošinātāja rēķina. Polise tiek uzrādīta konkrētā medicīniskā iestādē kā apliecinājums tam, ka ir veikta polises apmaksa. Šajā jomā Latvijā ir ieviestas plastikāta kartes, kuras apstiprina klienta apdrošināšanas polises esamību. Jāpiebilst, ka ne jau visās slimnīcās un poliklīnikās un, ne jau visos gadījumos ir iespēja izmantot plastikāta karti.

Medicīniskās veselības apdrošināšanas sistēma.

Medicīniskās apdrošināšanas sistēma Latvijā sastāv no pamata un papildus programmām. Pamata programma dod iespēju saņemt galvenos medicīniskos pakalpojumus: ārstēšanos stacionārā, izmeklēšanu un analīžu veikšanu, ambulatoros pasākumus, daļēji potes. Papildus programma iekļauj: rehabilitāciju sanatorijā, atlaides zobu ārstēšanā, atlaides medikamentu iegādei, atlaides iegādājoties optikas preces, apmeklējot baseinu, sporta zāli. Laba apdrošināšanas polise apmaksā ģimenes ārstus, speciālistus, palīdzību dzemdību laikā. Visām medicīniskajām apdrošināšanām ir kopējs pamats – sākuma pakete. Pēc pacienta vēlmēm, tai klāt var tikt pievienotas citas opcijas – sports, stomatoloģija, optikas iegāde u. t. t. Apdrošināšanas paketes formēšana notiek individuāli un tās cena ir atkarīga no daudziem faktoriem: no klienta vecuma, veselības stāvokļa.

Pat, ja jūsu veselības stāvoklis nesagādā jums raizes, dažos gadījumos medicīniskā apdrošināšana derēs arī jums. Piemēram, vidēji dārga apdrošināšanas polise var jums piedāvāt noteiktas ķermeņa daļas masāžu (ar noteikumu, ja jūsu ārsts ir iekļauts ārstu reģistrā), saņemt noteiktas bezmaksas potes – pret ērču encefalītu, hepatītu A, hepatītu B, gripu, segt fizioprocedūru izdevumus. Vai tad tas ir lieks cilvēka veselībai?

Visās šīs priekšrocības ir pieejamas ja jums ir medicīniskā veselības apdrošināšana. Piedāvājums ir vilinošs. Bet, ja Latvijā dzīvojoša persona nolems apdrošināties, tad noteikti sastapsies ar grūtībām, par kurām labāk ir zināt jau iepriekš.

Pirmkārt, apdrošināšanas firmas cenšas izvairīties, vai arī vispār atsakās slēgt apdrošināšanas līgumu privāti. Tāda tendence parādījās krīzes laikā. Bet kā izskatās, Latvija tādā stāvoklī ir nonākusi uz ilgu un pamatīgu laiku un deklarētā izeja no grūtībām, situāciju nav uzlabojusi. Lielākas iespējas saņemt apdrošināšanas polisi ir firmu darbiniekiem, kuri ir noslēguši kolektīvus līgumus. Apdrošinātāju nepatika pret privātajiem līgumiem ir saistīta ar augsto medicīnisko pakalpojumu cenām mūsu valstī, jo tas padara apdrošināšanas biznesu riskantu tieši atdeves ziņā.

Privātai personai (pašnodarbinātajam, bezdarbniekam, pensionāram) ir vēl viena iespēja saņemt apdrošināšanas polisi. Ja vīrs vai sieva strādā firmā, kuras saviem darbiniekiem pērk apdrošināšanas polises, tad darba devējam oficiāli ir iespēja nopirkt apdrošināšanas polisi darbinieku radiniekiem (šajā gadījumā polisi apmaksā nevis darba devējs, bet pats radinieks).

Protams, tas ir ar noteikumu, ja kompānijas īpašnieks tam piekrīt.

Otrkārt, ir jāsaprot, kvalitatīva medicīniskās apdrošināšanas polise maksā dārgi un jums ir tiesības zināt, par ko jūs maksājat. Jums konkrēti jāapzinās, kādas procedūras un pasākumi šajā gadījumā jums būs apmaksāti. Viena polise nevar darboties „absolūti visam”.

Apdrošināšanas polise nekad neapmaksās vispārējo ķermeņa masāžu, plastisko operāciju, seksologa, psihoterapeita, homeopāta pakalpojumus, seksuāli transmisīvo slimību ārstēšanu, ģimenes plānošanu (neauglības ārstēšanu, abortus), ortodonta pakalpojumus un daudzus citus. Ja esat pārtērējis apdrošināšanas līgumā minēto summu, apdrošināšanas firma noteikti jums piestādīs rēķinu.

Treškārt, apdrošināšanas polise ir tieši saistīta ar jūsu veselības stāvokli. Jo biežāk jūs esat apmeklējis ārstus pirms līguma slēgšanas, jo dārgāks būs līgums.

Apdrošināšanas līgums stājas spēkā 1 mēnesi pēc tā iegādes. Tāpēc, ja jūs plānojat operāciju, vai arī pieļaujat varbūtību, ka jums var būt problēmas ar veselību, jau laicīgi parūpējieties par polises iegādāšanos.

Nobeigumā. Kādreiz apdrošināšanas firmas aizbildinoties ar dažādiem iemesliem cenšas izvairīties no savu pienākumu pildīšanas un laika gaitā maina spēles noteikumus. Nepatīkami, bet gadās arī tā. Tāpēc, ja esat nolēmis apdrošināties, izvēlieties kompānijas, kuras sevi ir rekomendējušas kā uzticamus sadarbības partnerus ilgākā laika periodā.